In Stitch

Krótki przegląd ściegów płaskich

Od ostatniego wpisu minęło trochę czasu a wszystko z powodu mojej nagłej decyzji o przemeblowaniu mieszkania. Niestety coś co wydawało mi się operacją na 2 dni zajęło ponad 2 tygodnie i nadal jeszcze nie wygrzebałam się z góry rzeczy poupychanych w kartonach, z którymi muszę coś zrobić. Niestety przez to całe zamieszanie nie miałam możliwości ani chwilki czasu aby coś napisać.  A każdy post wymaga przemyślenia oraz odpowiedniej oprawy tekstu, takiej jak zdjęcia lub grafiki.

W dzisiejszym wpisie chciałabym was pokrótce zapoznać z ściegami płaskimi z jakimi do tej pory udało mi się zetknąć. Nie wszystkie wypróbowałam ale pewnie w przyszłości na pewno niektóre wezmę pod lupę i podzielę się z wami moimi pierwszymi doświadczeniami. Kilka ściegów znam z książki “Biżuteria z koralików” Madeleine Rollson, z którą zaczęłam swoją przygodę z beadingiem a kilka z netu lub programu, w którym projektuję swoje wzory dla bransoletek.

 

Loom Stitch – ścieg na krosno

Do wykonania tego ściegu potrzebujemy nie tylko igły, nici i koralików ale i krosna. Koraliki układają się równo obok siebie zarówno w pionie jak i w poziomie.

 

Peyote Stitch – ścieg ukośny

O tym ściegu szczegółowo możecie przeczytać tutaj. W przypadku tego wzoru koraliki z danego rzędu będą rozdzielone koralikami z poprzedniego rzędu. Wyróżniamy peyote parzysty i nieparzysty a także inne jego odmiany o czym napiszę poniżej. Instrukcję jak go wykonać znajdziecie na moim blogu tutaj.

 

Netting Stitch – siatka

Jeden z moich ulubionych i pierwszych ściegów. Ja go potocznie nazywam huichol gdyż bransoletki huichol wykonywane są właśnie tym ściegiem.

 

Herringbone Stitch – ścieg rybia ość

To chyba drugi po peyote ścieg jakiego się nauczyłam. Jego nazwa odnosi się do charakterystycznego wzoru jakie tworzą koraliki. Układ koralików przypomina ułożenie rybiej ości. Instrukcję wykonania znajdziecie na stronie beadaholique.com. Od razu zaznaczę, że instrukcja z jakiej ja wykonywałam bransoletki  (z książki Madeleine Rollson) różni się w początkowych rzędach od tej z linku powyżej więc trudno mi jest stwierdzić czy efekt końcowy będzie taki sam.

Square Stitch

Ścieg ten stanowi odbicie ściegu loom tyle, że do jego utworzenie nie potrzebujemy krosna. Nie miałam okazji zrobić żadnej bransoletki przy jego pomocy ale przed Świętami Wielkanocnymi wykorzystałam go do “obszycia” styropianowego jajeczka. Jak wykonać taki ścieg znajdziecie tutaj.

 

Brick Stitch – cegiełka

Ścieg ten przypomina odwrócone peyote, jednak technika wykonania jest zupełnie inna. W tym przypadku koraliki układamy jak cegiełki, dziurkami do góry a boki tego ściegu nie są proste. Instrukcję dla tego ściegu znajdziecie tutaj.

 

2 Drop Peyote, 3 Drop Peyote- podwójny i potrójny peyote

Jest to ścieg peyote, w którym w przeciwieństwie do zwykłego peyote (1 koralik z jednego rzędu rozdzielony jednym koralikiem z następnego rzędu) stosujemy układ 2 koraliki rozdzielone 2 koralikami lub 3 koraliki rozdzielone 3 koralikami.  Program, w którym projektuję swoje wzory ma aż 9 opcji peyote. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tego układu 9 na 9 w praktyce 😉

 

RAW Stitch (Right Angle Weave)

Ścieg, w którym koraliki układają się na kształt karo. Niestety nie widać tego na schemacie. Przypomina on trochę taki “poluzowany” peyote. Instrukcję jak go wykonać znajdziecie tutaj.

 

 

Jak widzicie rodzajów ściegów płaskich jest wiele, na pewno nie wymieniłam ich wszystkich. Niektóre z nich są podstawą do wykonania form przestrzennych. To wszystko daje nam nieskończone możliwości przy tworzeniu kreatywnych prac.

 

 

, , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *