In Tips&Tricks, Tutorial

Tips & Tricks – Maskowanie nitki

Każdy kto lubi koraliki round pewnie spotkał się z problemem, że przy ściegu płaskim peyote użycie żyłki to jakiś koszmar. A przynajmniej ja nie znalazłam takiej żyłki, która by nie sprawiała przy tym ściegu problemu. Problem ten nie występuje kiedy używamy koralików cylindrycznych i śmiało mogę stwierdzić, że to właśnie kształt koralików jest tutaj decydującym czynnikiem.  Koraliki round bowiem ze względu na okrągłe brzuszki lubią się na żyłce ślizgać i nie układają się równo. Zatem jeżeli wybieracie do ściegu peyote koraliki round, aby zaoszczędzić sobie nerwów i frustracji skazane jesteśmy również na użycie nitki. I nie ma problemu jeżeli posiadacie nitkę zbliżoną kolorem do koralików. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniego odcienia nici to niestety będzie ona widoczna na brzegach pracy.

Załóżmy zatem, że chcecie wykonać bransoletkę tak aby na brzegach pracy nie było widać nitki. Z pomocą przychodzi nam tutaj ścieg brick, do którego tutorial znajdziecie tutaj. A trick polega na tym, że po zrobieniu bransoletki ściegiem peyote możemy dodać już używając żyłki 2 zewnętrzne kolumny ściegiem brick. Kolor tych kolumn może być taki sam jak kolor tła lub inny i wtedy stanowi ramkę pracy. A jeżeli same projektujecie swoje wzory to możecie już w projekcie uwzględnić, że dodatkowe kolumny zrobicie ściegiem brick. Wtedy należy projekt przyciąć na brzegach tak aby program wygenerował poprawny word chart. Jednak to już jest zabawa dla zaawansowanych.

 

 

 

 

 

Trick ten jest też pomocny jeżeli nie lubicie peyote nieparzystego a wzór jest symetryczny i musi być wykonany właśnie tym ściegiem. Tutaj również musicie już posiadać zaawansowane umiejętności i same tworzyć swoje projekty najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonym programie. Wtedy podczas projektowania wzoru generujemy sobie wzór parzysty i dodatkową kolumnę dorabiamy ściegiem brick. Ale jeżeli chcemy dodatkowo ukryć nitkę przy pomocy żyłki i jednocześnie przerobić peyote parzysty na nieparzysty to pamiętajmy o tym, że od ostatecznego wzoru musimy odjąć 3 kolumny podczas prac projektowych: 2 z jednego boku i 1 z drugiego.

Niestety moje próby odjęcia 1 lub 3 kolum z gotowego projektu (z opisu word chart) okazały się totalną porażką i dopiero po wygenerowaniu ponownie tego wzoru z odjętymi kolumnami i porównaniu word chart zdałam sobie sprawę, że układ koralików w rzędach się zmienił i nie wystarczy  pominięcie koralików na brzegach jeżeli chcemy posiłkować pierwotnym wzorem. Niestety musimy go przerobić w programie. No chyba, że ktoś tworzy swoje dzieła tylko przy pomocy wzorów graficznych 😉

Jeżeli znalazłyście żyłkę mocną i cienką, która nie sprawia problemów przy peyote i koralikach round, zostawcie komentarz bo z chęcią chciałabym zdobyć takie cudo :).

 

 

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *