In Stitch

Ścieg płaski peyote (flat peyote stitch)

Kiedyś podczas kolacji ze znajomymi zostałam zapytana jak się robi takie bransoletki jaką miałam na ręku. W pierwszej chwili miałam w głowie czarną dziurę – no bo jak komuś, kto nigdy nie miał do czynienia z wytwarzaniem biżuterii z koralików można bez zbytniej komplikacji i szybko wytłumaczyć jak to się robi. Jednak odpowiedź pojawiła się niemal natychmiast: „to tak jakbyś robiła na drutach lub na szydełku, wyplatasz ją rzędami, tyle że przy pomocy igły, nici i koralików” odpowiedziałam. I tak właśnie jest, płaskie bransoletki peyote wykonujemy w podobny sposób, jak szaliki, rząd za rzędem . Co innego gdyby ktoś mnie zapytał o bransoletkę wykonaną na krośnie, wtedy musiałabym zastosować analogię do gobelinów .

Ścieg peyote to jeden z najpopularniejszych ściegów wykonywania biżuterii z koralików. Za jego pomocą możemy wykonać zarówno formy płaskie jak i przestrzenne. Technika ta pozwala na tworzenie oryginalnych prac przy pomocy igły i nici oraz koralików, bez konieczności używania krosna lub innych akcesoriów. W efekcie, przy użyciu płaskiego ściegu peyote uzyskujemy taki sam rezultat jak przy używaniu krosna – płaski pas wypleciony z koralików, jednakże różniący się sposobem ułożenia koralików w rzędach. W przypadku używania krosna każdy koralik w danym rzędzie będzie umiejscowiony obok siebie a w przypadku ściegu peyote koraliki w danym rzędzie będą rozdzielone koralikami z poprzedniego rzędu.

 

loom
peyote

 

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w przypadku powyższego przykładu ściegu peyote, coś co wydaje się jednym rzędem w przypadku koloru zielonego lub niebieskiego, jest tak na prawdę dwoma rzędami bo tak jak napisałam powyżej, koraliki w danym rzędzie przy ściegu peyote nie przylegają do siebie. Dlatego będąc precyzyjnym i chcąc porównać wygląd rzędów w ściegu loom i peyot, powinniśmy przedstawić to tak:

 

loom
peyote

 

Różnice w ułożeniu koralików mają również wpływ na wygląd wyplatanego wzoru. Poniżej możecie obejrzeć jak taki sam kształt wygląda przy ściegu loom (angielska nazwa krosna) i peyote na fragmentach moich dwóch wzorów bransoletek:

 

loom
peyote

 

Płaski ścieg peyote możemy podzielić na peyote parzysty (Flat Even Count Peyote Stitch) i nieparzysty (Flat Odd Count Peyote Stitch). Różnica między tymi dwoma ściegami polega na użyciu innej ilości koralików w rzędzie. Jak sama nazwa wskazuje w przypadku ściegu parzystego używa się parzystej ilości koralików w rzędzie a dla nieparzystego – nieparzystej. Sposób wyplatania jest identyczny, różnica polega na innym sposobie zakończenia i rozpoczęcia co drugiego rzędu z jednej strony pracy. Ponieważ niektórym może sprawiać to niejakie trudności, peyote nieparzysty można uznać za ścieg trudniejszy i mniej lubiany od parzystego w szczególności kiedy używamy koralików typu round (z zaokrąglonymi brzuszkami). Jak sobie z tym radzić opiszę w oddzielnym poście.

Przy pomocy ściegu peyote możemy stworzyć naprawdę piękne i oryginalne wzory. Płaski ścieg używany jest zazwyczaj do tworzenia bransoletek, ale osoby, które nie boją się wyzwań mogą się pokusić o stworzenie przy pomocy tego ściegu nawet obrazków.
W zależności od wielkości użytych koralików wzór może być bardziej lub mniej szczegółowy, wpływa on też na wielkość końcowej pracy. O zależnościach tych postaram się napisać w innym poście.

W chwili obecnej przygotowuję instrukcję dla ściegu peyote, także zapraszam do śledzenia bloga .

 

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *