In Tips&Tricks, Tutorial

Tips & Tricks – jak rozpocząć wzór peyote

Dzisiejszy post to pierwszy wpis z kategorii tips & tricks – czyli drobnych porad pomocnych w tworzeniu biżuterii. Mam nadzieję, że te drobne rady będą przydatne podczas waszej przygody z beadingiem.

Prezentowany trick dotyczy rozpoczynania płaskiego wzoru parzystego peyote. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z beadingiem czy też masz za sobą wykonanych wiele prac, wyrobienie pierwszych kilku rzędów peyote bywa niezwykle frustrujące jeżeli nasz wzór ma wiele szczegółów. I nie ma znaczenia czy są to tylko 2 kolory koralików czy więcej – rozpoczęcie takiej pracy jest bardzo utrudnione szczególnie w momencie kiedy rozpoczynamy 4 rząd. Dlaczego? Bo koraliki z 1 i 3 rzędu lubią się przekręcać po osi i w 3 rzędzie zamiast koralików z tego rzędu mamy koraliki z pierwszego. 

Spójrzcie na poniższy przykład:

 

 

Jak widzicie wzór zawiera 5 kolorów, 3 na początku i dopóki nie wyrobimy kilku rzędów mało co na nim widać. Schemat literowy wygląda tak:

Row 1&2 (L) (1)A, (1)D, (4)A, (1)B, (4)A, (1)D, (4)A, (1)B, (4)A, (1)D, (4)A, (1)B, (1)A
Row 3 (R) (1)A, (1)B, (3)A, (2)B, (3)A, (2)B, (2)A
Row 4 (L) (2)A, (3)B, (2)A, (3)B, (2)A, (2)B
Row 5 (R) (1)A, (1)B, (3)A, (2)B, (3)A, (2)B, (2)A

Wygląda trochę skomplikowanie prawda? I łatwo o pomyłkę jeżeli tak jak napisałam koraliki z 1 i 3 rzędu zamienią się miejscami a my tego nie zauważymy.

Jednak nie martwcie się bo jest na to sposób. Niestety możemy go zastosować tylko w przypadku peyote parzystego. Peyote nieparzysty ma inaczej mocowany ostatni koralik w co drugim rzędzie (do poprzedniego rzędu a nie do następnego) co uniemożliwia nam wykonanie czynności jaką opiszę poniżej.

Więc co to za sposób? Wystarczy pierwsze 3 rzędy wyrobić używając jednego koloru koralików a potem rozpocząć naszą pracę od 4 rzędu schematu literowego 🙂 .

 

 

Potem wystarczy spruć te trzy rzędy (w przypadku peyote nieparzystego nam się to nie uda bo zostanie nam jeden biały koralik) i jeżeli wzór nie jest powtarzalny tylko ma jakiś początek i koniec, dorobić brakujące rzędy z drugiej strony pracy.

 

wzór powtarzalny

 

wzór mający początek i koniec

 

I jeszcze jedna rada – nie musimy liczyć ile jednolitych koralików mamy użyć na początku (zliczać cyfry z nawiasów przy literach). Zwykle na początku instrukcji jaką mamy znajduje się informacja o ilościach koralików, ilości rzędów i ilości kolumn:

Pattern columns: 28

Pattern rows: 90

Color count: 4

Beads count: 2520

Nas interesuje oczywiście ilość kolumn, która nam mówi bez zliczania ile koralików mamy w 1 i 2 rzędzie łącznie :).

Przydatna rada? Jeżeli tak polub tego posta lub zostaw komentarz :).

 

 

 

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *