In Beads

TOHO Round

Dzisiaj chciałabym wam przybliżyć sylwetkę koralików Toho Round. Być może, dla niektórych temat jest banalny i nie warty posta jednak osoby, które zaczynają swoją przygodę z beadingiem mogą nie wiedzieć czym takie koraliki się wyróżniają. Dlatego postanowiłam o nich trochę opowiedzieć. Uprzedzam – będzie długo 😉 .

Tak jak już wspominałam w jednym z poprzednich postów, koraliki Toho Round to moje ulubione koraliki. Co prawda przy ściegu peyote z Toho Treasure pracuje się lepiej gdyż ładniej wpasowują się pomiędzy siebie, jednak dla mnie jako osoby, która przede wszystkim skupia się na projektowaniu wzorów, liczy się szeroki wachlarz kolorów i dostępność w sklepach. I tak własnie jest – koraliki Toho Round w rozmiarze 11/0 i 8/0 mają największą gamę kolorystyczną ze wszystkich koralików Toho. Ale po kolei.

 

Rozmiar i kształt

Jak sama nazwa wskazuje, Toho Round to koraliki okrągłe. Ale tak naprawdę to tylko przekrój koralika jest prawie idealnie okrągły a nie cały koralik jak np. perła. Patrząc na koralik od przodu przypomina on raczej prostokąt z zaokrąglonymi krótszymi bokami. Otwór w koraliku jest również okrągły a wspominam o tym bo zewnętrzny kształt koralika nie koniecznie definiuje kształt jego otworu. Widać to doskonale na zdjęciu wyróżniającym ten wpis.

 

 

Toho Round są produkowane w 9 rozmiarach jednak na rynku Polskim znalazłam tylko 5.  Poniżej możecie zobaczyć grafikę pochodzącą ze strony producenta prezentującą wszystkie rozmiary wraz z ich numeracją. Rozmiar podany w mm to rozmiar średnicy zewnętrznej.

 

 

Rozmiar 3/0 to rozmiar największy a rozmiar 15/0 najmniejszy. Osobiście ten typ numeracji kojarzy mi się z numeracją przysłony w obiektywie. Czym mniejszy numer przesłony tym większa dziura 😉 . Ci co interesują się fotografią będą wiedzieć o czym mówię 😀 .

W Polsce udało mi się zakupić tylko rozmiary 15/0, 11/0, 8/0, 6/0 i 3/0. Sprzedawane są w opakowaniach po 10 g poza rozmiarem 15/0, który dostaniemy w wersji 5 g. Muszę tutaj nadmienić, że taka sama waga koralików w opakowaniu nie jest tożsama ilości koralików w torebce. Mniejszych koralików będzie więcej, większych mniej.

Poniżej możecie zobaczyć różnice w rozmiarach w powiększeniu. Udało mi się również zrobić fotkę koralików na papierze milimetrowym co mam nadzieję lepiej zobrazuje wam jak te wielkości wyglądają w rzeczywistości.

 

Od lewej: 3/0, 6/0, 8/0, 11/0, 15/0

 

Od lewej: 3/0, 6/0, 8/0, 11/0, 15/0

 

Zwróćcie uwagę na koralik najmniejszy czyli rozmiar 15/0. Wyraźnie różni się on trochę kształtem od pozostałych i mi osobiście bardziej przypomina koralik cylindryczny niż okrągły (postaram się go porównać w poście o koralikach cylindrycznych, który planuję napisać).

Oczywiście wielkość koralika ma wpływ na rozmiar pracy i ilość jaką na nią zużyjemy. Specjalnie dla was przeprowadziłam test – wykonałam 5 prac ściegiem peyote o wielkości 6 rzędów po 10 koralików w rzędzie. Niestety przykład z użyciem koralików największych czyli 3/0 ma mniej rzędów gdyż po prostu 10 gram nie starczyło mi na wykonanie 6 rzędów.

Od lewej: 3/0, 6/0, 8/0, 11/0, 15/0

 

Pomimo tego, że koraliki Toho Round to koraliki wysokiej klasy nie są one pozbawione tak do końca wad. Pierwszą rzeczą, którą spostrzeżecie podczas pracy z nimi to to, że nie wszystkie koraliki w danym kolorze są idealnie tego samego kształtu. Zdarzają się o mniejszej lub większej średnicy lub większej lub mniejszej grubości. Jednak różnice są zwykle niewielkie i nie wpływają na całość pracy poza jej brzegami (!). Czasami bowiem widać, że linia brzegowa nie jest idealnie równa. Można oczywiście temu zapobiec zwracając większą uwagę na dobór koralików na brzegach. Jest to trochę upierdliwe ale porównując koraliki TOHO Round do NihBeads Round (które są wzorowane na Toho) nie ma co narzekać, bo te drugie są o wiele bardziej nierówne. Przekonałam się o tym wykonując bransoletkę dla przyjaciółki, gdzie musiałam użyć żółtych koralików Nihibeads zamiast Toho – niestety nie dostałam tego koloru w sklepie. Zresztą zobaczcie same. Żółte koraliki to Nihibeads reszta Toho Round 11/0. Widać wyraźnie, że te żółte są jakieś koślawe i odstają od reszty. Przyglądając się innym kolorom zobaczycie też pojedyncze koraliki Toho, które nie trzymają normy 😉 . Ale jest ich naprawdę nie wiele.

 

 

Inną sprawą jeżeli chodzi o nie trzymanie rozmiaru w danym rozmiarze (masło maślane 😉 ) są różnice między kolorami. I powiem wam szczerze jest to bardzo denerwujące. Zauważyłam to nie tylko przy Toho Round 11/0 ale również przy Toho Treasure. Np. kolor biały jest sporo większy od czarnego, w ogóle czarne koraliki wydają mi się najmniejsze ze wszystkich. Oczywiście, niektórym to pewnie nie będzie przeszkadzać ale mi jako osobie, która pod tym względem ma pewnego fioła trochę to wkurza.

 

Kolory i typ wykończenia

Pełną gamę kolorystyczną koralików Toho znajdziecie na stronie producenta klikając TUTAJ . Nie ma sensu, żebym je tutaj wszystkie prezentowała jeżeli bez problemu możecie je obejrzeć u źródła.

Tutaj przybliżę wam tylko podział kolorystyczny z wzornika Toho (sample card). Tak jak pisałam rozmiary Round 11/0 i 8/0 mają największą gamę kolorystyczną dlatego najlepiej o kolorach Toho rozmawiać na ich podstawie. Należy nadmienić, iż Toho stosuje taką samą numerację dla koralików seed niezależnie od kształtu i wielkości. Tak więc np. kolor czarny będzie miał numer 49 niezależnie czy jest to koralik typu Round, Treasure czy Cube.

Muszę jeszcze dodać, że w Polsce dla koralików Toho Round używa się skrótu TR a pełne oznaczenie koloru będzie wyglądać tak: TR-rozmiar-nr koloru – czyli dla Toho Round 11/0 w kolorze czarnym będzie to TR-11-49.

 

Podział kolorów:

Transparent – kolor transparentny, czyli przejrzysty bez żadnego rdzenia

Opaque – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty o średnio błyszczącej powierzchni

Ceylon – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty o perłowej powierzchni

Silver Lined – koraliki dwukolorowe złożone z zewnętrznej powłoki oraz srebrnego błyszczącego rdzenia; dzielimy na:

 • Trasparent Silver Lined – powłoka jest przejrzysta ze srebrnym rdzeniem
 • Ceylon Silver Lined – powłoka jest jednolita opalizująca ze srebrnym rdzeniem

Luster – kolor o lustrzanej powierzchni; dzielimy na:

 • Transparent Luster – powłoka jest przejrzysta z lustrzanym blaskiem
 • Transparent Gold Luster – powłoka jest przejrzysta a lustrzany poblask wpada w kolor złoty
 • Opaque Luster – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty z lustrzanym blaskiem
 • Ceylon Luster – – powłoka jest jednolita opalizująco-lustrzana

Rainbow – kolor o tęczowej powierzchni; dzielimy na:

 • Transparent Rainbow – powłoka jest przejrzysta z tęczowym blaskiem
 • Opaque Rainbow – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty z tęczowym blaskiem

Inside Color – koraliki dwukolorowe złożone z zewnętrznej przejrzystej i błyszczącej powłoki oraz innego koloru błyszczącego rdzenia

Metallic – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty o metalicznej powierzchni

Nickel Plating – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty o niklowej powierzchni

Galvanized – podobnie jak w kolorach Metallic powierzchnia jest metaliczna

Gold Plating – ze złotym rdzeniem

Copper Lined – koraliki z miedzianym rdzeniem

Marble  – kolor pełny, jednolity, nieprzejrzysty z efektem marmuru (z plamkami)

PF – kolory z trwałą powłoką

 

Powyższe kolory znajdziemy również w wersji matowej często oznaczonej jako Frosted

Matte Transparent

Matte Opaque

Matte Silver Lined – dzielimy na:

 • Matte Trasparent Silver Lined

Matte Luster – dzielimy na

 • Transparent Gold Luster
 • Matte Opaque Luster
 • Matte Ceylon Luster

Matte Rainbow – dzielimy na:

 • Matte Transparent Rainbow
 • Matte Opaque Rainbow

Matte Inside Color

Matte Metallic

Matte Nickel Plating

Matte Galvanized

Matte Gold Plating

Matte PF

 

W naszych sklepach spotkałam się również z koralikami o wykończeniu nieujętym na stronie Toho np. świecące w ciemności. Dlatego prawdopodobnie nie wymieniłam wszystkich jakie możemy dostać.

Przeglądając sample cards, do których link podałam powyżej możecie się spotkać również  nie tylko z podziałem na typ wykończenia ale dodatkowe uwagi do poszczególnych koralików. Są one przedstawione w postaci kropek, kwadratów, trójkątów, rombów  i gwiazdek. Są to ostrzeżenia w jakich sytuacjach kolor może wyblaknąć, zmienić kolor lub zejść z koralika.

Przybliżając wam sylwetkę Toho Round nie mogę nie wspomnieć o nowości jaka pojawiła się w połowie 2017 roku. Mowa tu o koralikach Demi Round czyli koralikach chudszych od tych omawianych powyżej. Dostępne są jak na razie w rozmiarze 11/0 i 8/0 a wybór kolorystyczny nie jest zbyt duży. To jak się prezentują do zwykłych Toho Round możecie zobaczyć na grafice, którą pobrałam ze strony producenta.

 

 

Na tym skończę mój przydługi wywód. Mam nadzieję, że mimo jego długości nie zanudziłam was na śmierć a informacje w nim zawarte będą dla was przydatne. Jeżeli tak, kliknijcie na serduszko poniżej 🙂 .

, , ,

3 Responses to TOHO Round

 1. Hanna pisze:

  Swietny wykład , szcególnie dla początkującej osoby, jak ja.

 2. Aleksandra Kiss pisze:

  Super zwłaszcza, że ciężko nie raz się połapać w rozmiarach. Dziękuje ci za ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *