In Beads

Koraliki cylindryczne

Koraliki cylindryczne jak sama nazwa wskazuje to koraliki w kształcie cylindra. W przeciwieństwie do koralików okrągłych (Round), które zaokrąglają się na końcach są jednakowej grubości na całej długości – przypominają kawałek słomki albo rury.

koralik okragły

koralik cylindryczny

 

Ich prosty po bokach kształt znacznie ułatwia pracę szczególnie osobom początkującym, gdyż lepiej dopasowują się do siebie a powierzchnia całej pracy przy płaskich ściegach jest bardziej jednolita i płaska. Łatwo to można zauważyć na poniższym zdjęciu  gdzie ten sam wzór został wykonany koralikami Toho Round 11/0 i Toho Treasure 11/0. Jak same widzicie, pomimo tego, iż oba typy tych koralików mają przypisany przez producenta rozmiar 11/0, różnią się one wielkością co ma również wpływ na rozmiar pracy. Widzimy też wyraźną różnicę w wyglądzie obu prac. Nawet bez podpisu pod grafika łatwo jest wywnioskować, która z nich została wykonana przy użyciu koralików cylindrycznych, a która przy użyciu koralików okrągłych.

 

od lewej: Toho Treasure 11/0 i Toho Round 11/0

 

Powiem szczerze, że nie słyszałam dotąd o innych koralikach cylindrycznych niż Miyuki Delica, Toho Treasure i  Toho Aiko. Toho Treasure są również znane pod nazwą Antiques. Jeżeli inne firmy produkują tego typu kształty koralików, to nie są one zbyt rozpowszechnione i popularne. Niestety jak na razie na rynku Polskim nie znajdziemy koralików Toho Aiko, o których kilka słów napiszę poniżej.

Zajmijmy się zatem tym co bez problemu jest dostępne u nas – koralikami Miyuki Delica i Toho Treasure.

Przyglądając się pojedynczym sztukom oba typy koralików są porównywalnej wielkości (w obu przypadkach mamy rozmiar 11/0). Nie widać znacznych różnic przyglądając się im od góry i z boku. Widać to na zdjęciach poniżej.

 

od lewej: Miyuki Delica i Toho Treasure

 

od lewej: Miyuki Delica i Toho Treasure

 

Jednak wykonując pracę np. ściegiem peyote z użyciem tej samej ilości koralików zarówno w pionie jak i poziomie wyraźnie widać, że Toho Treasure są jednak trochę większe. Co do jakości, to pomimo, że nie widać tego na zdjęciu, Mijuki Delica wg mnie wyglądają trochę lepiej. Najwyraźniej producent tych koralików też uważa je za lepsze bo koraliki Delica są droższe od Treasure co dla wielu osób może być nie bez znaczenia przy wyborze danej marki.

 

od lewej: Miyuki Delica i Toho Treasure

 

Koraliki Miyuki Delica (MD) są produkowane w 4 rozmiarach: 15/0, 11/0, 10/0 i 8/0 a Toho Treasure (TT) w 2: 11/0 i 8/0. Jeżeli czytaliście moje poprzednie posty to wiecie, że czym większy nr w rozmiarze koralika tym mniejszy jest koralik.

Dla porównania zrobiłam zdjęcie koralików MD i TT w rozmiarze 11/0 wraz z koralikami Toho Round w rozmiarze 15/0, które wg mnie swoim kształtem bardziej przypominają koraliki cylindryczne niż okrągłe. Na zdjęciu widać wyraźnie o ile mniejsza będzie praca wykonana w rozmiarze 15/0. Ma to duże znaczenie jeżeli chcemy wykonać bardziej szczegółowy wzór bowiem wielkość koralika możemy odnieść do pixeli. A im więcej pixeli na tym samym obszarze tym bardziej szczegółowy jest obraz.

 

od lewej: Miyuki Delica 11/0, Toho Round 15/0 i Toho Treasure 11/0

 

Zarówno koraliki MD jak i TT mają 2 warianty – round i cut –  i odnoszą się one do sposobu wykończenia powierzchni koralika i wyglądu przekroju. Round mają gładką powierzchnię a przekrój ma kształt okręgu natomiast cut mają kanciastą powierzchnię a w przekroju przypominają hexagon.

 

Jeżeli chodzi o kolorystykę i sposób wykończenia to chyba nic nie przebije Toho Round 11/0 i 8/0. Zarówno MD jak i TT mają mniejszą gamę kolorystyczną niż Toho Round. I niezależnie od firmy, która produkuje koraliki, odwiedzając sklepy internetowe spotkacie się z takim samym nazewnictwem w przypadku sposobu wykończenia. Nowicjuszy w temacie beadingu zapraszam TUTAJ czyli do postu o koralikach Toho Raound. Znajdziecie tam informacje na temat stosowanego nazewnictwa, które mają zastosowanie u wszystkich producentów. Natomiast szczegółowe informacje na temat kolorów uzyskacie przeglądając Sample Cards poszczególnych koralików. Toho Treasure można obejrzeć TUTAJ   a Miyuki Delica TUTAJ.

Będąc przy temacie kolorów, muszę tutaj jeszcze odnieść się do różnic jakie można zauważyć w kształcie koralików w ramach danego koloru i między kolorami. Odnoszę się tutaj do koralików Toho Treasure ponieważ w przypadku Miyuki dysponuję tylko jednym kolorem więc nie mogłam jak na razie tego sprawdzić. O tej przypadłości koralików pisałam już w poście o Toho Round. Polega ona na tym, że po pierwsze nie wszystkie koraliki w danym kolorze są idealnie takie same a po drugie istnieją wyraźne różnice między kolorami.

Defekt ten mogę wam przybliżyć opierając się na 4 kolorach Toho Treasure 11/0 wszystkie o wykończeniu Opaque.  Przyglądając się z bliska kolorom: białemu, turkusowemu, czerwonemu i czarnemu łatwo można zauważyć, że te dwa pierwsze koraliki wyglądają jakby ktoś je odcinał z większego kawałka tępymi nożyczkami ponieważ brzegi są trochę postrzępione. Natomiast koraliki koloru czarnego i czerwonego wyglądają jakby były odcinane na gorąco bo ich brzegi są gładkie i leciutko zaokrąglone. To samo tyczy się wielkości. Kolor biały i turkusowy jest większy od czarnego i czerwonego. Obie te wady widać na poniższych zdjęciach.

Przyznam szczerze, że mnie to strasznie irytuje i może dlatego firma Toho wypuściła na rynek koraliki cylindryczne Aiko.

 

 

 

Koraliki cylindryczne Toho Aiko to koraliki o jakości premium. Podobnie jak Treasure mamy tutaj 2 rozmiary: 11/0 i 8/0. Gama kolorystyczna też na razie nie jest duża i można ją obejrzeć w linku. który podałam powyżej. Co je zatem wyróżnia? Producent deklaruje się że są to “the world’s most perfect beads” czyli najbardziej perfekcyjne koraliki na świecie. 

 

 

Co jeszcze mówi o nich producent? W internecie znalazłam taką oto notatkę, która zamieszczona była na oficjalnej stronie:

“In addition to Treasure Beads, Toho offers another line of cylindrical beads called Aiko Beads.” Designed especially for bead weaving, Aiko Beads are top-quality beads manufactured with dedicated, state-of-the art machinery. Since they are totally consistent in shape and size, weaving with them is a delight, and the resulting woven piece has a wonderfully smooth, silken finish. Aiko Beads are available in the same colors as Treasure Beads. To honor our president’s determination to make these the finest beads in the world, we have named these beautiful, delicate beads after Aiko, his beloved wife.”

tłumaczenie:

“Dodatkowo oprócz koralików Treasure, Toho oferuje kolejną linę koralików cylindrycznych o nazwie Aiko. Zaprojektowanie specjalnie do wyplatania, koraliki Aiko są to wysokiej jakości koraliki produkowane na dedykowanych najnowocześniejszych maszynach. Ponieważ są one całkowicie zgodne w kształcie i rozmiarze, praca z nimi jest przyjemnością a końcowy efekt wyplecionej pracy ma cudownie gładkie, jedwabiste wykończenie. Koraliki Aiko są dostepne w tych samych kolorach co koraliki Treasure.  Aby uhonorować naszego  Prezesa za determinację aby uczynić z nich najlepszymi koralikami na świecie, te piękne delikatne koraliki nazwaliśmy Aiko po jego ukochanej żonie.”

Niestety jak na razie nie dostaniemy ich w Polsce 🙁

 

A wy, które koraliki wolicie Miyuki Delica czy Toho Tresure?

 

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *